Jak wynika z naszego doświadczenia w obsłudze projektów perfum private label – wiele wstępnych pytań naszych Klientów dotyczy podobnych kwestii. Nic w tym dziwnego – są to kwestie ważne, a jednocześnie stanowiące podstawę do podejmowania trafnych decyzji projektowych.

Inne pytania przedstawione w naszym zbiorze to te, które chociaż czasem niezadane, na pewno goszczą w umysłach menedżerów, specjalistów, właścicieli firm i marek oraz osób planujących przedsięwzięcia biznesowe związane z perfumami pod ich własną marką. Inne sami przedstawiamy, wierząc, że wiedza zawarta w odpowiedziach będzie pomocna w zrozumieniu ważnych kwestii pojawiających się przy produkcji własnym perfum.

Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się pytania. Jeżeli nie uwzględniliśmy jakiejkolwiek Twojej wątpliwości – skontaktuj się z nami (skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń: + 48 606 200 582)

Poniżej przedstawione odpowiedzi nie są poradą prawną lub merytoryczną i nie powinny być tak odczytywane. Są to odpowiedzi ogólne i w zależności od projektu czy ustaleń warunki czy możliwości projektowe mogą się różnić. Podobnie wpływ na różnicę w finalnych ustaleniach mogą mieć ustalenia z poszczególnymi dostawcami. Każdy projekt różni się i powinien być osobno rozpatrywany. Ponadto odpowiedzi, chociaż mogą rozpatrywać kwestie ogólnie, powinny być odczytywane jako dotyczące projektów obsługiwanych przez AromaPartners. Nie gwarantujemy, że mają przełożenie na projekty nieobsługiwane przez nas.

 

 

Minimalne ilości produkowane oraz cena
Co do zasady minimum stanowi 1000 sztuk z danego rodzaju. Wpływ mogą mieć jednak minima logistyczne proponowane przez dostawców. Jeżeli będziemy musieli zamówić 3000 butelek, a wykorzystać będziemy chcieli tylko 1000 – powstanie kwestia nadwyżek produkcyjnych.
Najczęściej będą wliczane w koszt produktu jednostkowego lub fakturowane osobno. Będą mogły być wykorzystane przy kolejnych projektach. Po produkcji będą mogły być magazynowane u nas lub odesłane do Ciebie.
Pomożemy w tej kwestii. Podpowiemy jakie ilości byłyby idealne dla celu optymalizacji ceny. Trzeba pamiętać, że każdy komponent (butelka, nasadka, kompozycja zapachowa) mają indywidualne minima logistyczne i nie są one zależne od nas (chociaż możemy negocjować z dostawcami).
Tak. Pierwsza kwestia to dopasowanie się do nadwyżek produkcyjnych. Inna to oczywiście ekonomia skali (mniej czasu poświęconego na zmiany ustawień maszyn, niekiedy tańsze komponenty, szybsza produkcja). Słowem – czym większa produkcja tym jesteśmy w stanie zaproponować lepszą cenę, a i dostawcy są bardziej skłonni do udzielania rabatów.
W zasadzie od prawie każdej cechy funkcjonalnej i dokonanego wyboru. Każda z nasadek czy butelek może być w innej cenie. Może zrezygnujemy z jakiegoś zastosowania czy elementów dodatkowych np. kołnierza/maskownicy? Dalej wybieramy zapach i jego trwałość co również ma wpływ na cenę. Słowem – wszystko może mieć znaczenie. Ale bez obaw – pomożemy Ci zoptymalizować cenę, aby wybrane zastosowania pozwalały na stworzenie produktu mieszczącego się w przewidzianym budżecie i spełniającego Twoje oczekiwania.
Zapach – dobór zapachu i określenie jego trwałości
Opcji jest wiele. Na pewno przedstawimy Ci listę zapachów, których używamy na co dzień w naszych produktach. Przedstawimy też listy zapachów dostępnych u naszych dostawców. Możesz też zapytać się o dany zapach, a my postaramy się taki pozyskać.
Zależnie od dostawcy – aktualnie korzystamy z zapachów proponowanych przez dostawców: z Francji (również ze „stolicy” zapachów – Grasse), Niemiec, Anglii i Szwajcarii.
Jest taka możliwość, ale z uwagi na całkiem duże ilości, które trzeba zamówić – nie zawsze daje się z niej skorzystać. Jednak jeżeli określisz zapach – postaramy się zaproponować coś z już przygotowanych zapachów proponowanych przez domy perfumeryjne. Więc jaki on ma być? Słodki, cierpki, drapieżny? Przywodzący na myśl nadmorską plażę w upalne dni? A może ma podkreślić elegancję i tajemniczość? Powiedz nam, a my będziemy szukać rozwiązania.
Wynika ona z trzech rzeczy:
1. Zaperfumowanie. Czyli im większe stężenie procentowe kompozycji zapachowej w produkcie – tym dłużej będzie się on utrzymywał na skórze.
2. Jakość zapachu. Czasem po prostu jedna kompozycja zapachowa jest lepszej jakości (często ma to związek z ceną, jednak nie zawsze tak jest). Wtedy nawet przy tym samym zaperfumowaniu – trwałość będzie wyższa. I analogicznie w drugą stronę. Czasem lepiej zainwestować w lepszą jakościowo kompozycję zapachową i zastosować mniejsze jej stężenie w perfumach.
3. Charakter zapachu. Jeden zapach z natury jest intensywniejszy, a drugi delikatniejszy. Pamiętajmy, że może to mieć wpływ. Znaczenie też mają dane składniki użyte do skomponowania danego zapachu.
Charakterystyka produktu oraz informacje natury prawnej
Perfumami określamy generalizując wszystkie typy produktów perfumeryjnych. Jednak w ujęciu dosłownym – każdy z tych produktów będzie odpowiednio perfumami, wodą perfumowaną, wodą toaletową etc. Zależy to od zastosowanego stężenia kompozycji zapachowej czyli zaperfumowania.
Oczywiście. Produkt może być sygnowany Twoim logiem. Produkt jest Twój, my go pomagamy go wytworzyć.
Na opakowaniu będzie informacja o tzw. Osobie Odpowiedzialnej (może to być podmiot odpowiedzialny – osoba prawna lub fizyczna) czyli będzie to co do zasady Twoja firma. Wzmianki o nas nie będzie. Jednak może się to zmienić jeżeli przepisy danego państwa, gdzie produkt będzie wprowadzany wymagałyby podania informacji o tym, kto produkt wytworzył. Na terenie Unii Europejskiej jednak takiego obowiązku na dzisiaj nie ma.
Te informacje określają dane dokumenty legislacyjne i prawne (w głównej mierze stosowne rozporządzenie). Pełne informacje podamy Ci przy projektowaniu produktu. Trzymamy rękę na pulsie – zadbamy o to, aby wszystko było w porządku.
Jeżeli produkt spełniał będzie (a dbamy o to, żeby spełniał) wymogi prawne, najważniejsze będzie aby posiadać ustalone dokumenty oraz zgłosić produkt w CPNP (Cosmetic Product Notification Portal). Dokładne informacje przedstawimy Ci podczas etapu projektowego.
To będzie zależało od tego, do którego kraju produkt będzie miał być wprowadzony. Te kwestie będziemy rozpatrywać indywidualnie.
Tak, wdrożyliśmy system Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) według normy PN EN 22716:2009 w poszczególnych zakresach. Zobacz dokument potwierdzający: tutaj.
Personalizacja produktu i wybór komponentów (butelki, nasadki, opakowania itd.)
Na początku zaproponujemy Ci komponenty dostawców z Polski. W razie potrzeby przedstawimy asortyment zagranicznych firm. Opcji jest wiele.
Jest taka opcja zarówno w przypadku butelki jak i nasadki. Dotyczy to także wielu innych komponentów. Wiąże się to jednak z dużymi nakładami więc nie jest to częste rozwiązanie. Jednak bazując na gotowych komponentach również można wytworzyć unikalny produkt (więcej w następnych pytaniach).
Poprzez zdobienie: nadruki – matowe czy lśniące (nadrukowywanie między innymi technikami sitodruku czy hot-stampingu), malowanie butelki (kolory lśniące, kolory matowe, farby wodne, malowanie półprzezroczyste), gradient, efekt szronu, malowanie wypukłe, zdobienie elementami dodatkowymi czy nawet metalizację lub flokowanie. Możesz także stosować etykiety, gdzie opcje personalizacji także są możliwe. Opcji personalizacji jest niezmiernie dużo. Korzystając z wyobraźni można zmienić butelkę nie do poznania.
W zależności od wyboru nasadki – także można nasadkę personalizować – zdobić, malować (malowanie kryte lub półprzezroczyste), metalizować. Możesz również użyć nasadki drewnianej w kształcie zaprojektowanym pod Twój produkt.
Możesz personalizować zarówno kartonik jak i wkładkę usztywniającą wybierając jej kolor. W przypadku kartonika oprócz kształtu, możesz wybrać materiał z jakiego kartonik ma być wykonany. Kartonik ma się lśnić? Być miękki w dotyku (np. technika folii soft touch, flok)? A może ma mieć strukturę imitującą skórę? Być może chcesz wpasować się w trendy ekologiczne? Oczywiście ważne będzie także określenie szaty graficznej. Dzisiaj istnieje bardzo dużo opcji personalizacji kartonika, a techniki można łączyć. Stwórz kartonik perfum sygnowanych Twoją marką – po swojemu!
Nie narzucamy rozwiązań. Możesz zastosować zarówno nadruk (i inne opcje zdobienia butelki) jak i etykietę czy inne rozwiązania. Ostatnio do oferty wprowadziliśmy blaszki, które można przyklejać do flakonu perfum (zamiast etykiety).
Oczywiście można i stosuje się do tego specjalne barwniki. Ograniczeniem może być pierwotny kolor kompozycji zapachowej (np. mocny odcień żółci może nam uniemożliwić osiągnięcie niektórych barw), ale dołożymy starań, aby spełnić Twoje oczekiwania.
Kwestie techniczne
To będzie zależało od częstotliwości naszych kontaktów i od tego jak szybko zostaną dokonane najważniejsze wybory projektowe (między innymi: wybór komponentów, produkowanych ilości, zastosowań personalizujących projekt). Jeżeli wszystkie wybory są dokonane – będziemy starali się wycenić projekt w ciągu kilku dni roboczych.
Ważny będzie na pewno czas dostawy komponentów (istotna będzie ich dostępność w danej chwili) czy inne kwestie zależne także od dostawców (np. czas zdobienia butelki). To może być nawet kilka tygodni. Jeżeli komponenty zostaną sprowadzone do naszego zakładu produkcyjnego – zostanie kilka dni do czasu, kiedy produkt będzie gotowy do odbioru. Czas zarówno dostawy komponentów jak i finalnej produkcji może być inny niż tutaj podany – zależnie od dostępności komponentów, czasu ich dostawy, skomplikowania projektu czy zamawianej ilości.
Oczywiście – skorzystasz wtedy z opcji całościowej obsługi projektu.
Tak – współpracujemy z utalentowanym grafikiem. Od początku może być stworzona cała koncepcja graficzna – od logo po całościowy projekt kartonika.
Jeżeli nawet nie masz pomysłu na perfumy pod Twoją marką własną, ale wiesz że chcesz rozpocząć biznes – zdaj się na nas. Jesteśmy kreatywnym zespołem i mamy wiele pomysłów na unikatowe produkty.
Pytania dodatkowe
Jak najbardziej. Możemy zarówno zaproponować formę dyfuzorów z patyczkami rattanowymi jak i zapachy w mgiełce – popularne „atomizery”. Więcej o tym przeczytasz na blogu – tutaj.
Jak najbardziej. Również lubimy motoryzację i uważamy, że perfumy do samochodów to świetna alternatywa popularnych choinek. Więcej o tym przeczytasz na blogu – tutaj.
Niestety nie, jesteśmy producentem private label, ale produktu gotowego tj. perfum gotowych do sprzedaży. W celu zakupu samych kompozycji zapachowych zachęcamy do kontaktu z domami perfumeryjnymi.
Tak, w ramach współpracy możemy bezpłatnie dostarczyć jeden tekst (do 1000 znaków) na jeden zapach. Więcej o tym przeczytasz tutaj.