Od jakiegoś czasu często mówi się o nowej ustawie kosmetycznej. Prowadzone są szkolenia i seminaria, gdzie omawiany jest jej projekt, nowe obowiązki, katalog kar. Jak się jednak okazuje, ustawa jeszcze przez jakiś czas nie wejdzie w życie.
Czytelnicy, którzy na co dzień pracują w branży kosmetycznej, na pewno mają świadomość obowiązujących przepisów oraz prognozowanych zmian. Podobnie, jeżeli odwiedzasz naszą stronę ponieważ szukasz producenta perfum pod marką własną – na pewno zdążyłeś już zapoznać się z najważniejszymi normami. Poniżej pozwolę sobie podsumować najważniejsze kwestie.
Nowa ustawa o produktach kosmetycznych – najważniejsze informacje
Od kilku lat dla państw członkowskich Unii Europejskiej obowiązujące jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (nazywajmy je w dalszej części Rozporządzeniem). Tym samym państwa członkowskie powinny zapewnić zgodność ustawodawstwa krajowego z unijnym. Dlatego też projektowana jest nowa ustawa kosmetyczna, która tę zgodność ma zapewnić.
Nowa ustawa ma wprowadzić tym samym szereg zmian w stosunku do ustawy obecnie obowiązującej*, m.in. pojęcie wytwórcy, obowiązek rejestracji zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne czy katalog kar administracyjnych**.
*Mimo, że w ostatnim czasie bardzo dużo dyskutuje się o obowiązkach wynikających z nowej ustawy, warto mieć świadomość, że już dzisiaj istnieje ustawa o kosmetykach (obowiązuje od 2001 roku). Istniejąca ustawa również nakłada szereg obowiązków na osoby/podmioty operujące na rynku kosmetycznym, czyli również perfumeryjnym. I oczywiście nie można zapomnieć o obowiązującym Rozporządzeniu
**WAŻNE: obecna ustawa również zawiera kary. Z tą różnicą, że podlegają one przepisom karnym i o wykroczeniach. Kary z nowej ustawy podlegać będą zaś przepisom administracyjnym.
Opóźnienia w zakończeniu prac nad nową ustawą
Jak podaje portal Prawo Kosmetyczne*** ustawa, która, zgodnie z najnowszymi doniesieniami, miała wejść w życie w czerwcu 2018 roku, zostanie prawdopodobnie opublikowana dopiero w styczniu 2019 roku. A czy to pewny termin? To się dopiero okaże.
Z postępem prac nad ustawą oraz z samym projektem ustawy można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Link: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12294855
Jakie przepisy obowiązują branżę kosmetyczną obecnie?
Oprócz przepisów ogólnych, wynikających z prawodawstwa europejskiego i krajowego, w Polsce producenci kosmetyków, producenci perfum oraz osoby działające w branży kosmetycznej, na względzie powinni mieć następujące dokumenty:
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych
- Ustawa z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach (Dz.U. 2001 nr 42 poz. 473).
Niezależnie od wszystkiego, najważniejsze jest to, aby, zarówno perfumy, jak i wszystkie inne kosmetyki – były bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. I temu służyć mają przepisy.
Będziemy na bieżąco informować o postępach w pracy nad projektem. W razie pytań – zapraszamy do kontaktu.
Bibliografia
- ***Prawo Kosmetyczne, REWOLUCJA NA RYNKU PRODUKTÓW KOSMETYCZNYCH ODSUNIĘTA W CZASIE, http://www.prawokosmetyczne.info/rewolucja-na-rynku-produktow-kosmetycznych-odsunieta-w-czasie/ (dostęp 03.07.2018)
- http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12294855 (dostęp 03.07.2018).
Aktualizacja: ustawa o produktach kosmetycznych została uchwalona
4 października 2018 roku została uchwalona nowa ustawa o produktach kosmetycznych. Temu zagadnieniu poświęciliśmy na blogu oddzielny post.
Zachęcamy do lektury: Nowa ustawa o produktach kosmetycznych uchwalona