Została uchwalona nowa ustawa o produktach kosmetycznych. Niedługo zacznie obowiązywać. Co wprowadza nowego? Jak się dostosować do wynikających z niej obowiązków?
Niedawno pisałem o kolejnym przesunięciu terminu uchwalenia nowej ustawy kosmetycznej. Od jakiegoś czasu na branżowych szkoleniach i seminariach często omawia się fakt finalizowania pracy nad tym aktem prawnym. Nie powiem, że branża żyła tym tematem, ale na pewno stawał się on coraz ważniejszy. Trwały dyskusje o prognozowanych obowiązkach i karach za ich niewypełnienie.
Co ciekawe, polska ustawa o kosmetykach funkcjonuje od dawna, bo od 2001 roku i również sankcjonuje odstępstwa prawne. Z tym, że kary te regulowane były (i jeszcze przez jakiś czasu będą) przez przepisy prawa karnego i prawa wykroczeń. W nowej ustawie zaś regulować je będzie prawo administracyjne. I chociaż o tym, co jest bardziej dotkliwe można długo dyskutować, to kary administracyjne wydają się łatwiejsze w egzekwowaniu.
Ponadto od 2009 roku istnieje, a od 2013 roku obowiązuje, unijne rozporządzenie o produktach kosmetycznych (rozporządzenie 1223/2009)*, które narzuca na osoby działające w branży szereg obowiązków.
Zacznie obowiązywać nowa ustawa regulująca branżę kosmetyczną
W każdym razie, 4 października 2018 roku została uchwalona Ustawa o produktach kosmetycznych (link do informacji o procesie legislacyjnym, link do treści ustawy). Kary, które były dyskutowane na początku prac nad ustawą uległy zmniejszeniu, chociaż wciąż mogą być dotkliwe.
Ustawa bezpośrednio nawiązuje do wspomnianego wyżej rozporządzenia 1223/2009. Wynika z niej kilka nowych obowiązków np. dla producentów kosmetyków obowiązek wpisania fabryki do wykazu zakładów wytwarzających produkty kosmetyczne, ale generalnie, kto już przestrzegał przepisów rozporządzenia, ten nie będzie miał dużo pracy, aby spełnić wymogi ustawy.
Co dalej?
Już uchwalono ustawę, ale będzie ona obowiązywała dopiero 1 stycznia 2019 roku z wyjątkiem art. 62, który wejdzie w życie 12 lipca 2020 roku**.
Nasi Klienci mogą zawsze na nas liczyć jeżeli chodzi o kwestie związane z przestrzeganie branżowych aktów prawnych – podajemy wytyczne dla oznakowania kosmetyków, zgłaszamy produktu do CPNP (Cosmetics Products Notification Portal) i dostarczamy pełną dokumentację kosmetyku – zarówno w przypadku perfum jak i innych produktów kosmetycznych.
O nowych obowiązkach będziemy informowali na bieżąco – i oczywiście będziemy w stanie zapewnić z nimi zgodność.
Czy to dobrze, że zostanie wprowadzona nowa ustawa? Ciężko powiedzieć, ale na pewno jest to krok w celu ujednolicenia rynku. A kary? Podane są górne widełki. Mam jednak nadzieję, że urzędnicy będą pamiętali o zasadzie proporcjonalności.
*Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku
**Art. 62 dotyczy likwidacji krajowego systemu informowania o kosmetykach wprowadzanych do obrotu