Opakowanie to też produkt – 5 sposobów indywidualizacji

13-06-2017
10:21
Mikołaj Buczyński

Jeżeli kiedykolwiek opakowanie pełniło tylko funkcję ochrony towarów to były to odległe czasy. Dzisiaj opakowanie wygląda, zachęca, a czasem szokuje. Wraz z rozwojem strategii brandingowych rozwinęła się także technologia produkcji opakowań dając dzisiejszym projektantom pełne pole do indywidualizacji produktu.

 

Rozpoczynasz lekturę naszege bloga. To znaczy, że chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie marek własnych perfum. Szukasz rozwiązań i inspiracji. My postaramy się, aby lektura artykułów na blogu AromaPartners była nie tylko wartościowa i pozwalająca na zgłębienie procesów produkcji perfum, ale i była ciekawa.

 

Dzisiaj omawiamy bardzo ważny element produktu perfumeryjnego – opakowanie.

 

Jest to pierwszy wpis na blogu AromaPartners, jednak nie będziemy się przedstawiać w osobnym wpisie. Od razu dajemy Ci wartość merytoryczną. Wierzymy, że to powie Ci co nieco o nas. Nawiasem mówiąc wiele o nas (o projekcie AromaPartners) możesz przeczytać tutaj.

 

Opakowanie w rozumieniu tego posta to opakowanie zewnętrzne – w przypadku perfum to najczęściej kartonik. Zgodnie z obowiązującym prawem powinny się na nim pojawić pewne elementy. Jednak jeżeli spełnimy wszystkie prawne wymogi – okazuje się, że kartonik można znacznie zindywidualizować.

 

Jak możemy projektować opakowanie czyniąc nasz produkt wyjątkowym?

 

Kształt

 

W większości przypadków będzie to prostopadłościan. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zmienić.

Kartonik może mieć przeróżne kształty (np. kuli co w połączeniu z błyszczącym lakierem będzie przywodzić na myśl bożonarodzeniową bombkę) czy otwierać się w różny sposób (np. otwieramy kartonik jakbyśmy rozkładali książkę).

Ograniczeniem jest właściwie tylko wyobraźnia, a ta przecież nie stawia zbyt dużych granic.

 

Grafika

 

Kartonik może być mieć klasyczny design np. cały czarny lub cały biały – z estetycznie obsadzonym Twoim logiem. Ale może też zawierać przeróżne grafiki: zmysłową fotografię kobiecych ust czy wiosennych kwiatów. Możesz stosować styl minimalistyczny lub wyróżnić produkt na półce za pomocą jaskrawych grafik i stosowanych kolorów.

Szukaj inspiracji. To co wymyślisz – może znaleźć się na kartoniku Twoich perfum.

 

 

Najlepsze projekty jednak wychodzą, kiedy grafika będzie współgrać z następnym elementem:

 

Faktura

 

Wypukły napis? To tylko początek.

Odwiedź księgarnię. Zobacz jak przeróżne techniki są prezentowane na okładkach bestsellerów: gładka w dotyku faktura czy chropowate napisy. To są tak zwane uszlachetnienia druku.

 

Przykładowe opcje to między innymi:

  • kartonik z papieru w stylu eko ;
  • gładka w dotyku faktura (folia soft touch) ;
  • powierzchnia imitująca skórę ;
  • kartonik błyszczący ;
  • kartonik metaliczny ;
  • kartonik flokowany (delikatna faktura przypominająca plusz) ;
  • wypukłe napisy, wypukłe grafik ;
  • wklęsłe napisy lub grafiki ;
  • kartonik matowy ;
  • kartonik mieniący się kolorami tęczy (folia „rainbow”) ;
  • innowacyjne papiery ozdobne.

 

Opcje mogą być łączone. W połączeniu z dopasowaną grafiką efekt może być rewelacyjny.

 

Wkładka usztywniająca

 

Wkładka usztywniająca jest  dopełnieniem projektu perfum. Nie tylko usztywnia kartonik i trzyma butelkę w ryzach, ale i kojarzy się dobrą jakością.

Wkładkę usztywniającą także można indywidualizować. Różne kolory, nadruki – tak, aby wszystkie zastosowania użyte w produkcie wyglądały na przemyślane, pasujące do siebie i stanowiące efektowną całość.

 

Dodatkowe zastosowania

 

Najczęściej w perfumeriach stosowane są testery. Ale można się wyróżnić.

Dobrym pomysłem jest również etykieta wydzielająca zapach perfum przy potarciu jej palcem. To pewna ciekawa funkcjonalność, nowinka, wydająca się zbędna – ale jednocześnie działająca na wielu Klientów – przyciągająca wzrok i zachęcająca do potarcia i sprawdzenia zapachu. A stąd już bliżej do zakupu.

 

Dodatkowych zastosowań jest wiele.  Zawsze zdajemy się na wyobraźnię i wizję produktu.

 

Perfumy można indywidualizować na mnóstwo sposobów (przeczytaj o barwieniu perfum). Tutaj ukazałem tylko przykład opakowania zewnętrznego – kartonika.

 

Jednocześnie trzeba pamiętać, że wszystkie dodatki należy stosować z umiarem i zawsze pamiętać o potrzebach naszej grupy docelowej, naszego klienta. Wciąż króluje klasyka.

Jednak nawet w tej klasyce – warto się wyróżnić.

 

PS. Blog piszemy dla naszych czytelników – dla Ciebie. Chcemy, aby stanowił on realną wartość. Chcemy dostarczać wartościową wiedzę z zakresu perfum private label, branży perfumeryjnej, branży kosmetycznej i oczywiście branży marek prywatnych.

Dlatego wszelkie uwagi możesz nam zgłaszać.

Niedługo kolejne wpisy, a jeżeli chciałbyś, abyśmy poruszyli dany temat – napisz:

biuro@aromapartners.eu