Projekt perfum pod własną marką to często dla klientów coś pasjonującego – nowy biznes, nowy produkt, nowe szanse. To wizja stworzenia rozpoznawalnego brandu – którego pokochają konsumenci. Który będzie stanowił benchmark w branży. To dobrze.
To dobrze, ponieważ pasja jest niezwykle ważna w biznesie. I kiedy wkładamy w produkt całe serce – lepiej się nad nim pracuje, lepiej się go sprzedaje wierząc w jego jakość i oryginalne cechy. Jest się z niego dumnym.
My także – w AromaPartners mocno angażujemy się w projekty naszych Klientów – w końcu każdy projekt to coś innego, coś co świadczy także o nas. Doceniamy zaufanie Klientów.
Niemniej to na co my chcemy zwrócić uwagę, wypełniając naszą obietnicę dbałości o sukces Klienta, to kwestia „niezakochiwania” się we własnym produkcie. Jest to niezwykle ważne ponieważ nawet jeżeli produkt projektujemy od początku do końca, dokonujemy przełomowych wyborów i realizujemy wizję – przemysł perfumeryjny to wciąż biznes. A jeżeli jest to biznes – musimy pamiętać o potrzebach rynku. Oraz o klientach.
Dobierasz zapach perfum* – lubisz oryginalne zapachy, mocne, intensywne – niszowe.
Takie zapachy się „kocha albo nienawidzi”. Jednocześnie zamierzasz sprzedawać perfumy sygnowane Twoją marką w popularnych drogeriach lub w marketach. Produkt jest kierowany do odbiorcy masowego.
Tutaj warto kierować się zasadą: „nie zawsze to co podoba się Tobie, będzie odzwierciedlało potrzeby potencjalnych nabywców Twojego produktu”.
W takim wypadku lepiej postawić na zapach „popularny” – łatwiejszy w odbiorze.
*Równie ważne jest dobranie odpowiedniej trwałości perfum. O tym przeczytasz w poście: Dobre perfumy to trwały zapach? Najczęściej tak, ale nie zawsze .
Wybierasz butelkę – Twój budżet pozwala na wybranie flakonu tańszego, ale niezbyt ekskluzywnego. To samo w sobie nie stanowi problemu. Jednak, kiedy kierujesz produkt do Klienta wymagającego i oczekującego luksusowych produktów – nie oczekuj, że wybaczy on kompromisy. Wtedy lepiej poczekać z produkcją i zwiększyć budżet, aby finalnie proponować takie zastosowania, jakie Klient chce.
Określasz pojemność – przykładowo perfumy o pojemności 50 ml będą bardziej poręczne. Kobiecie łatwiej będzie je schować do torebki. Co ważne, Klient kupujący mniejszą pojemność dokonuje mniejszego „zobowiązania”. Szybciej będzie mógł produkt zmienić, a jeżeli będzie mu odpowiadała jakość – kupić dane perfumy kolejny raz. Z kolei perfumy o pojemność 100 ml wyglądają bardziej pokaźnie. Ponadto wystarczają na dłużej co często będzie ważne dla Klientów.
Jak widać już na etapie projektowych własnej marki perfum można popełnić pewne błędy, które później trudno jest skorygować. Najważniejsze dlatego jest poznanie potrzeb konsumenta, znajomość swojej grupy docelowej.
Jak głosi klasyczna, podstawowa koncepcja opisywana między innymi przez Philipa Kotlera (który jest ekspertem w dziedzinie marketingu) – wyróżniamy 4P (zwane także między innymi kompozycją marketingową):
Ważne, abyśmy tworząc strategię biznesową nie poprzestali na produkcie i myśli „dobry produkt na pewno się sprzeda”. Otóż nie zawsze się sprzeda.
Jeżeli produkujemy produkt kierowany do nabywcy masowego – warto postawić na masową dystrybucję. Warto, aby cena była odpowiednia dla takiego nabywcy (często relatywnie niska) oraz, aby mógł się o naszym produkcie dowiedzieć z odpowiednich źródeł promocji.
Jeżeli perfumy mają być luksusowe – zapewne nie przejdą mało oryginalne strategie promocji. Dystrybucja powinna być prowadzona w punktach, gdzie nabywca na ekskluzywny towar się zaopatruje. Cena z kolei nie zawsze musi być niska – czasem wręcz lepiej jeżeli jest wysoka – podkreśla to elitarność produktu.
Warto też zwrócić uwagę czy nisza, w którą celujemy nie jest nasycona. Należy obserwować czy jest popyt na nasz produkt perfumeryjny i czy mamy odpowiednie narzędzia, żeby na ten popyt wpływać.
Oczywiście trzeba tworzyć odpowiedni produkt. Ale potem trzeba go odpowiednio sprzedać.
Najlepiej, kiedy już na początku mamy wizję strategii marketingowej uwzględniającej wszystkie cztery P. Co ważne – kompozycja marketingowa musi być spójna.
Jeżeli mamy już wizję i opracowaną strategię marketingu, która obiektywnie wykazuje duże szanse sukcesu – warto nie zrażać się jeżeli nie wszystko idzie tak jak planowaliśmy. Produkt zawsze musi się przyjąć i zyskać miejsce w świadomości odbiorców. Na to potrzeba czasu. Dlatego nawet jeżeli pierwsze sygnały z rynku nie są zadowalające – czasem należy dalej „robić swoje” i nie zmieniać w panice strategii.
Inna kwestia to zupełny brak elastyczności. Jeżeli wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że nasza marka perfum nie jest dopasowana do potrzeb rynku – powinno rozważyć się czy na pewno obraliśmy dobrą drogę i w razie potrzeby ją skorygować.
Korygowanie kursu naszego biznesowego statku, słuchanie nabywców i elastyczność to ważna cecha pomagająca w osiągnięciu sukcesu.
Może się wydawać, że ukazane powyżej konsekwencja i elastyczność stoją w sprzeczności. Jednak niekoniecznie tak jest. Należy znaleźć złoty środek. Optymalną drogę. Tutaj potrzebne jest po prostu odpowiednie wyczucie.
1. Projektując własną markę perfum – zwróć uwagę na potrzeby nabywców. Realizuj własną wizję, ale też uważnie obserwuj rynek i jego wymagania.
2. Produkt jest ważny, ale ważna też jest odpowiednia dystrybucja, promocja i cena. Miej spójną wizję swojego biznesu i strategii marketingowej.
3. Obserwuj rynek. Nie panikuj i nie zmieniaj swojej strategii pod wpływem impulsów. Jednak jeżeli wszystko wskazuje, że swój biznes powinieneś prowadzić w inny sposób – zrób to. Bądź konsekwentny, ale i elastyczny. Miej wyczucie, aby pogodzić te skrajności.
Perfumy private label to dobry sposób na biznes jednak, jak w każdym biznesie, trzeba przestrzegać reguł rynku.
Co ważne, produkując w private label nie musisz otwierać zakładu produkcyjnego czy fabryki, aby wypróbować swoją biznesową wizję.
Możesz zlecić produkcję komuś co nie pozbawia Cię wpływu na kształt i jakość produktu. Odpowiedni producent perfum pod marką własną powinien potrafić Ci doradzić i podzielić się rynkowym doświadczeniem.
Powodzenia!
Jeżeli spodobał Ci się artykuł i uważasz, że wiedza w nim przedstawiona jest przydatna – będziemy wdzięczni za udostępnianie dalej. Mimo, że skupiamy się na perfumach w private label, wiele kwestii można rozpatrywać w ogólnym kontekście.