Przejdź się proszę, drogi Czytelniku, po alejkach dowolnej sieci handlowej. Dostrzeżesz, że produkty ekologiczne nie tylko stanowią coraz większą część asortymentu. Te produktu mają nawet „własne” alejki. Czy projektując perfumy, można wpasować się w trend eko?
Ekologiczne produkty znajdziemy w różnych branżach. W branży spożywczej konsument informowany jest, że produkt nie zawiera GMO, a składniki pochodzą ekologicznych upraw. Na etykietach kosmetyków znajdziesz zaś informacje, że produkt nie zawiera parabenów (swoją drogą niedługo zostanie wprowadzony zakaz stosowania takie oznaczenia!*). A czy perfumy mogą być eko?
Perfumy bezalkoholowe
Perfumy, wody perfumowane, wody toaletowe – wszystkie te wyroby oparte są przeważnie na alkoholu – specjalnie skażonym, aby nie mógł być wykorzystany w innych celach niż produkcja kosmetyków. W nomenklaturze inci (składników kosmetycznych) alkohol ten jest oznaczany jako Alcohol Denat.
Dlaczego stosuje się w perfumach alkohol? Otóż jest to rozpuszczalnik dla kompozycji zapachowej czyli esencji perfum. Co prawda ma on swój specyficzny zapach, jednak, po spryskaniu perfumami skóry, szybko odparowuje pozostawiając czystą woń esencji.
Nie trzeba jednak alkoholu używać. Można znaleźć inny rozpuszczalnik dla kompozycji zapachowej. Dużo łatwiejsze jest tworzenie takich esencji, które rozpuszczą się w wodzie. Przy obecnych możliwościach technologicznych przygotowanie takich kompozycji nie stanowi problemu.
Jak widzisz, nie ma przeszkód w stworzeniu perfum bezalkoholowych.
Perfumy organiczne
Tutaj będzie trochę trudniej, ale wciąż można to zrobić. Musimy jednak oprzeć się na dwóch założeniach, które opisuję poniżej.
Organiczna kompozycja zapachowa
Esencja perfum może być wytworzona z zastosowaniem organicznych składników. Jest droższa, ale to produkt kierowany na rynki premium. Są jednak 2 ograniczenia:
- większość tych kompozycji nie będzie miała zapachów stricte perfumeryjnych – będą to najczęściej czyste aromaty (np. drzewo sandałowe, jaśmin)
- organiczna esencja nie rozpuści się w wodzie. Dlatego, co do zasady, musimy bazować na alkoholu. Ale alkohol skażony nie będzie organiczny…
Organiczny alkohol
Jeżeli w przypadku organicznych kompozycji musimy użyć alkoholu – niech będzie on także organiczny. Czyli nie może być skażany…
Tworząc perfumy organiczne, bazą (rozpuszczalnikiem) będzie czysty etanol. Tutaj pozostaje kwestia wyboru dostawcy i odpowiednich certyfikatów. Jednak jeżeli interesuje Cię, drogi Czytelniku, ten temat – mamy odpowiednie źródło.
Jak to się ma do realiów biznesowych?
Perfumy, zarówno bezalkoholowe jak i organiczne – należą do rzadkości. Takie produkty są innowacją na rynku i stanowią swoiste USP (unikalna propozycja sprzedaży – dowiedz się więcej marketingu w projektowaniu perfum pod marką własną) Ponadto, coraz więcej firm pozycjonuje się jako ekologiczne – wtedy ekologiczne perfumy stają się naturalnym krokiem w rozwoju marki.
* W prawie kosmetycznym zabronione jest między innymi chwalenie się spełnianiem minimalnych wymogów (np. że produkt jest zarejestrowany w CPNP) oraz dyskryminacja nieszkodliwych składników, a szczególnie sugerowanie, że takie składniki są niepożądane. A w parabenach nie ma nic złego, a wręcz są jednymi z lepiej przebadanych składników kosmetyków.
PS. Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł koniecznie przeczytaj, na naszym blogu, artykuł o stosowaniu drewnianych nasadek.