Na pełny proces produkcji perfum składa się wiele kwestii. Samo konfekcjonowanie – napełnianie, pakowanie w kartoniki i ich foliowanie – to tylko końcowy etap. A jakie są poprzednie?
Zapewne kojarzysz słynny „ołówek” Miltona Friedmana – laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Jeżeli nie – zachęcam do wyszukania wystąpienia, gdzie Friedman tłumaczy, że aby ołówek powstał potrzebne jest współdziałanie wielu ludzi – potrzebne jest przecież m.in.: drewno, grafit, gumka, farba.
Aby powstały perfumy, również niezbędna jest współpraca wielu osób, wielu firm.
Ten post stanowi pewne podsumowanie w kwestii komponentów oraz etapów, które są istotne dla produkcji perfum i wód toaletowych.
Komponenty niezbędne do produkcji
Esencja perfum – kompozycja zapachowa
Fundamentem produktów perfumeryjnych jest z pewnością zapach. W codziennym życiu otacza nas niezliczona ilość zapachów i aromatów. Ich łączenie stanowi podstawę do tworzenia przez perfumiarzy indywidualnych kompozycji. Kompozycji, których już powstały tysiące.
Mimo to – wciąż powstają nowe propozycje zapachowe, które podbijają rynek perfumeryjny.
Kompozycje zapachowe tworzone są przez perfumiarzy i domy perfumeryjne. Dla perfum istotny jest nie tylko ich bukiet, ale i jakość, za którą idzie intensywność i długość utrzymywania się zapachu na skórze (przeczytaj więcej na ten temat).
Flakon i nasadka
Podstawową funkcją perfum jest nadawania ciału zapachu. Ważne są również (a czasem nawet ważniejsze dla odbiorców produktu) inne kwestie jak m.in.: estetyka, prestiż, praktyczność.
Zarówno projektanci jak i działy marketingowe poświęcają szczególną uwagę, aby flakon perfum trafiał w potrzeby klientów. To samo tyczy się się nasadki jak i innych elementów takich jak np. atomizer i maskownica (na stronie głównej znajdziesz opis wszystkich tych elementów).
Na rynku możemy znaleźć wiele gotowych rozwiązań w zakresie opakowań. Jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem – możliwa staje się również produkcja komponentów (w tym butelek i nasadek) według własnej, indywidualnej koncepcji.
Gotowe rozwiązania również pozwalają na indywidualizację. Butelki i nasadki można zdobić – malować, metalizować, nakładać własne logo.
O możliwościach indywidualizacji perfum pod marką własną pisałem swojego czasu do czasopisma branżowego „Świat Przemysłu Kosmetycznego”.
Zachęcam do lektury – podaję link – AromaPartners w prasie branżowej – o indywidualizacji marek własnych
Kartonik – opakowanie zewnętrzne
Kartonik stanowi integralną część produktu. Powinien również przyciągać wzrok klienta i zachęcać do zakupu. Kartonik drukowany jest przez profesjonalne drukarnie przy użyciu zaawansowanych maszyn drukarskich.
Zanim odbędzie się druk należy odpowiednio skalibrować maszyny. To proces kosztowny, podczas którego zużywane są materiały. Kalibracja maszyn jest potrzebna jednak przy wszystkich nakładach. Dlatego też druk większych ilości jest bardziej opłacalny – koszt kalibracji „rozkłada się” na większą ilość wydrukowanych opakowań.
Klient oczywiście może, w zasadzie dowolnie, określić projekt kartonika – jego kształt, fakturę, tłoczenia i zdobienia. O możliwościach w obrębie projektowania przeczytasz więcej w poście o indywidualizacji opakowań.
Produkcja perfum – napełnianie i konfekcjonowanie
Wszystkie komponenty trafiają do rozlewni perfum. Tam odbywa się proces napełniania i pakowania produktu, aby był gotowy do sprzedaży.
Kompozycja zapachowa mieszana jest z pozostałymi elementami płynu perfumeryjnego takimi jak, w zależności od specyfikacji produktu, alkoholem etylowym, wodą, glikolem, barwnikami etc. Receptura perfum może być wzbogacona dodatkowymi składnikami jak np. substancje promieniochronne czy przeciwutleniacze.
Perfumy często poddawane są maceracji w celach wytrącenia możliwych osadów i „przegryzienia się” zapachu.
Gotowa „masa kosmetyczna” rozlewana jest do flakonów. Następnie zaciskany jest atomizer, nakładana maskownica i nasadka. Tak przygotowany produkt pakowany jest do kartoników, na których nadrukowywany jest numer serii. Kartoniki są foliowane i trafiają do kartonów zbiorczych. Zapakowane na palety kartony wysyłane są do Klienta, który będzie je sprzedawał pod swoją własną marką.
Podczas produkcji na bieżąco sprawdzana jest jakość wytwarzanych perfum. Kontrolowany jest zarówno wygląd produktów w celu wyeliminowania uszkodzeń i wad jakościowych, jak i działanie – w tym sprawność atomizera.
Badania i dokumentacja kosmetyku
Perfumy, zanim wejdą na rynek, przechodzą przez ocenę bezpieczeństwa, którą przeprowadza wykwalifikowany Safety Assessor. Analizowane są wyniki badań stabilności i kompatybilności z opakowaniem oraz badań dermatologicznych. Analizowane są również składniki „masy kosmetycznej” – w tym kompozycji zapachowej, alkoholu, wody. Safety Assessor przygląda się także materiałom opakowaniowym, które mają styczność z kosmetykiem (w tym flakon i atomizer) oraz oznakowaniu opakowania.
Kiedy perfumy są gotowe do sprzedaży przychodzi czas na osiągnięcie sukcesu rynkowego. Zachęcam do przeczytania o trzech pytaniach, jakie należy sobie zadać, aby produkt się sprzedawał.