O tym, jak duży wpływ na zachowania i decyzje odbiorców ma kolor, od lat pisze się zarówno w literaturze z zakresu marketingu, jak i z zakresu psychologii. Nic dziwnego – każdy element, który jest odbierany przez człowieka za pomocą zmysłów – automatycznie ma znaczenie i przywołuje skojarzenia. Przykładowo zapachy wykorzystywane są (poza branżą perfumeryjną) w aromaterapii oraz w aromamarketingu*.
*W wielu sklepach rozpoznawalnych brandów dużą rolę odgrywa zapach, który czasami czuć jeszcze zanim przekroczymy ich próg. Marketing zapachowy jest elementem strategicznym firm, które budują swoją identyfikację także na polu zmysłu powonienia.
Podstawowym zmysłem człowieka jest jednak wzrok. To tutaj kreatorzy marek mają największe pole do popisu – już podczas projektowania identyfikacji wizualnej (z ang. CI – Corporate Identity) – logo, fonty firmowe…i wreszcie kolor, który nigdy nie jest przypadkowy.
Kolor czerwony symbolizuje energię. Często budzi skojarzenia erotyczne. Przykuwa wzrok i stymuluje podejmowanie decyzji.
Kolor pomarańczowy jest energetyzującym kolorem polecanym ludziom młodym. Wzmaga apetyt. Podobnie jak czerwień – przyspiesza podejmowanie decyzji.
Kolor niebieski stosowany w celu podkreślenia profesjonalizmu, wiedzy, lojalności i zaufania. Dodatkowo, kojarzony z wodą przywodzi na myśl czystość.
Kolor zielony przywodzi na myśl świeżość, zdrowie i naturę. Symbolizuje także bezpieczeństwo. Jest idealny, kiedy chcemy wzbudzić pozytywne skojarzenia z marką.
Zastosowania kolorów w strategii firmy czy marketingu są także kluczowe w kontekście produktów.
Człowiek każdego dnia dostrzega mnogość kolorów. Każdemu z nich przypisuje znaczenia – zarówno ze względów biologii i ewolucji, jak i z powodów kulturowych.
W pierwszej kolejności wzrok konsumenta przykuwa opakowanie. Jeżeli przejdziesz się alejką jakiegokolwiek marketu – dedykowaną żelom pod prysznic – ujrzysz szereg barw – od czarnych butelek z ciemną etykietą (często mogą to być produkty dla mężczyzn) po asortyment przykuwający wzrok barwami czerwieni czy różu.
Kolory są na butelkach i są na etykietach. Kiedy opakowanie jest przeźroczyste – nierzadko barwiony jest sam kosmetyk. Wykorzystanie barw w kosmetykach jest podyktowane także chęcią podkreślenia charakteru zapachu (w końcu ciężko wyobrazić sobie, przykładowo, żel pod prysznic o zapachu mango, który nie będzie koloru pomarańczowego).
Wyobraź sobie owoce – banana, cytrynę, gruszkę – ale w w innym kolorze niż zwykle. Dziwnie by się spożywało taki produkt, prawda? Podobnie jest w przypadku kosmetyku – musi on wyglądać wiarygodnie.
W przypadku produktów perfumeryjnych (co dotyczy także własnej marki perfum) jest podobnie. Flakon może być barwiony na kryjący kolor (dowolny – czarny, czerwony, biały etc.) lub może być metalizowany. Może być półprzeźroczysty. Mogą być stosowane przejścia gradientowe (przeczytaj o tym więcej w artykule o personalizacji marek własnych). Jeżeli zdecydujemy się pozostawić flakon przeźroczystym (lub z gradientem*) albo pomalujemy go na kolor półprzeźroczysty – możemy zmieniać wygląd produktu poprzez barwienie płynu perfumeryjnego.
*Ciekawą opcją będzie zgranie koloru płynu perfumeryjnego z przejściem gradientowym. Przykładowo, jeżeli gradient na buteleczce będzie zaczynał się od koloru błękitnego, a płyn będzie zabarwiony na mocny żółty – uzyskamy efekt barwy zielonej, która wraz z ubywaniem produktu będzie przemieniała się w błękit.
Wspomniałem powyżej o tym, że żel pod prysznic o zapachu mango pewnie nie będzie w odbiorze wiarygodny jeżeli nie będzie pomarańczowy – budziłoby to pewien dysonans. W przypadku perfum – jeżeli kreujemy świeży zapach, a komunikacji marketingowej produktu nawiązujemy do naturalnych inspiracji – warto postawić na płyn w kolorze delikatnej zieleni. Dzięki temu wzmocnimy zamierzony przekaz, a produkt będzie budził odpowiednie skojarzenia.
Może się wydawać, że barwa kosmetyku – czy to żelu pod prysznic, czy perfum – wynika bezpośrednio z zastosowanych składników. Jednak najczęściej tak nie jest.
Żel pod prysznic, w czystej postaci, w większości przypadków – będzie bezbarwny. Dopiero w momencie dodania odpowiednich barwników modyfikuje się jego kolor.
Perfumy podobnie – w czystej postaci będą co do zasady bezbarwne… ewentualnie z lekkim odcieniem żółtego, który wynika większego dozowania kompozycji zapachowej (kompozycje zapachowe najczęściej są przezroczyste lub żółte/brązowe).
Kolor kosmetyku jest najczęściej wynikiem odpowiednio dobranych barwników.
Do nadania perfumom odpowiednich kolorów używamy barwników. To metoda przeważnie stosowana przez rozlewnie perfum czy producentów perfum pod marką własną. Im większe stężenie danego kolorantu – tym odcień będzie mocniejszy. Odpowiednią barwę zaś możemy uzyskiwać w dwojaki sposób:
Ogranicza nas pierwotny kolor perfum (czy kompozycji zapachowej). Przykładowo: jeżeli po wymieszaniu wszystkich składników z kompozycją zapachową, uzyskujemy kolor mocno żółty, trudno będzie nam osiągnąć finalnie barwę niebieską. Dlaczego? Jeżeli dodamy barwnik niebieski – ten, w połączeniu z żółtym płynem, da nam kolor zielony.
Kolejną kwestią jest użytkowość. Klienci używając perfum spryskują często nie tylko ciało, ale i ubranie. Jeżeli dodamy zbyt wiele barwników – może zachodzić ryzyko zabrudzenia tkanin.
To co jeszcze może być ważne to koszt. Jeżeli chodzi o AromaPartners – kolor nie ma wpływu na cenę finalnego produktu.
Każdorazowo, przed finalną realizacją projektu perfum pod własną marką przez rozlewnię perfum, powinna odbyć się weryfikacja w zakresie możliwości otrzymania finalnego koloru zgodnego z życzeniem klienta. To pozwoli uniknąć późniejszego zamieszana związanego z ewentualną zmianą koncepcji designu. Jeżeli producent perfum pod marką własną nie zaproponuje weryfikacji – warto się o nią dopytać.
Większość kwestii związaną z barwieniem produktów perfumeryjnych starałem się przeanalizować powyżej. Jeżeli masz pytania – zadzwoń do mnie lub napisz wiadomość bezpośrednio (mikolaj@aromapartners.eu) albo poprzez formularz kontaktowy.
Oczywiście zachęcam Cię również do kontaktu ze mną, jeżeli planujesz powiększenie asortymentu swojej marki (nie ma znaczenia pierwotna branża – tworzymy i dla brandów kosmetycznych i dla marek modowych) lub chcesz otworzyć nowy biznes oparty na własnej marce perfum. Będziesz w dobrych rękach 😉
Temat kolorów w kosmetykach i perfumach poszerzamy na łamach czasopisma „Świat Przemysłu Kosmetycznego”. Jeżeli zainteresowało Cię to zagadnienie – koniecznie sprawdź przedstawioną tam wiedzę: Wszystkie kolory perfum w „Swiecie Przemysłu Kosmetycznego”.